Марказий банк асосий ставкани 14 фоизда сақлаб қолди
Марказий банк бошқарувининг 29 июль куни бўлиб ўтган йиғилиши якунига кўра, асосий ставка 14 фоиз даражасида сақлаб қолинди.
Регулятор маълумотларига кўра, 2026 йил июнь ойида умумий инфляция йиллик ҳисобда 6,4 фоизни ташкил этган. Базавий инфляция эса 5,7 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолган.
Шунингдек, Марказий банк йил якунига қадар умумий инфляция 6,5 фоиз атрофида бўлишини прогноз қилган. Иқтисодий ўсиш бўйича прогноз эса 7,5–8 фоиз даражасида сақлаб қолинган.
Қайд этилишича, июнь ойида энергия ресурслари ва тошкўмир нархларининг ошиши таъсирида инфляция суръатларида қисқа муддатли ўсиш кузатилган.
Марказий банкнинг пул-кредит сиёсати инфляцияни 5 фоизлик мақсадли кўрсаткичга тушириш, макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш ва аҳолининг харид қобилиятини сақлашга қаратилган ҳолда давом эттирилади.
Асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиш 2026 йил 16 сентябрь кунига белгиланган.
Эслатиб ўтамиз, Марказий банк 17 июнь куни ҳам асосий ставкани 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдирган эди.

The Central Bank kept the base rate at 14 percent.
Based on the results of the Central Bank Board meeting held on July 29, the key interest rate was maintained at 14 percent.
According to the regulator, in June 2026, the annual headline inflation rate stood at 6.4 percent. Core inflation remained unchanged at 5.7 percent.
Additionally, the Central Bank forecasts headline inflation to be around 6.5 percent by the end of the year. The economic growth forecast remains at 7.5–8 percent.
It was noted that in June, a short-term increase in inflation rates was observed due to the rise in prices of energy resources and coal.
The Central Bank's monetary policy will continue, aiming to reduce inflation to the 5 percent target, ensure macroeconomic stability, and maintain the population's purchasing power.
The next meeting to review the key interest rate is scheduled for September 16, 2026.
We recall that the Central Bank had also left the key interest rate unchanged at 14 percent on June 17.