Давлат захирасидаги ерни олиб беришни ваъда қилган шахслар ушланди
Андижон вилояти Марҳамат туманида давлат захирасида бўлган ер майдонини олиб беришни ваъда қилиб, фуқародан пул талаб қилган шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди.
'Давлат захирасидаги ерни олиб беришни ваъда қилган шахслар ушланди'ning rasmi
Маълум қилинишича, Марҳамат туманидаги банк хизматлари марказларидан бирининг раҳбари ва "Норин-Қорадарё" ирригация тизимлари ҳавза бошқармаси машинисти ўзаро тил бириктирган.
Улар 1989 йилда туғилган фуқаронинг ишончига кириб, Марҳамат тумани ҳокимлиги захирасида бўлган 24 сотих ер майдонига гўёки турар жой тоифасига оид ҳужжатлар мавжудлигини айтган. Шунингдек, ушбу ерни мансабдор танишлари орқали фуқаро номига расмийлаштириб бериш эвазига 39 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамда ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида машинист олдиндан 25 минг АҚШ долларини олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Давлат хавфсизлик хизмати фуқаролардан шу каби қонунбузилиш ҳолатларига дуч келганда, 1520 қисқа рақами орқали хабар беришни сўрамоқда. Мурожаат қилган шахснинг маълумотлари сир сақланиши кафолатланади.

The persons who promised to provide the land from the state reserve were arrested.
It has been reported that the head of one of the banking service centers in Markhamat district and the driver of the "Norin-Qoradaryo" irrigation systems basin administration conspired with each other.
They gained the trust of a citizen born in 1989 and claimed that documents related to the residential category existed for a 24-sotik plot of land that was in the reserve of the Markhamat district administration. They also demanded 39,000 US dollars in exchange for officially registering the land in the citizen's name through their acquaintances in official positions.
During an operative action conducted jointly by employees of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and internal affairs bodies, the driver was caught with material evidence while receiving 25,000 US dollars in advance.
The State Security Service asks citizens, when encountering similar violations, to report via short number 1520. It is guaranteed that the information of the person who submits an appeal will be kept confidential.