Блогер Гусейн Гасанов сиртдан 4 йилга қамалди
Россиянинг Москва шаҳри Пресненский туман суди блогер Гусейн Гасановни жиноий даромадларни легаллаштиришда айбдор деб топиб, сиртдан 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилди. Бу ҳақда РИА Новости хабар берди.
Маълум қилинишича, суд Гасановга умумий тартибдаги колонияда жазо ўташ ҳукмини чиқарган.
Тергов маълумотларига кўра, у якка тартибдаги тадбиркор сифатида 175 миллион рублдан ортиқ солиқ тўламаган. Шунингдек, блогер ушбу маблағнинг 68 миллион рублдан ортиқ қисмини Москва-Сити мажмуасидан кўчмас мулк сотиб олиш билан боғлиқ молиявий операциялар орқали легаллаштирганликда айбланган.
Суд уни Россия Жиноят кодексининг 174.1-моддаси тўртинчи қисми “б” бандида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топди.
Маълумот учун, Гусейн Гасанов рус тилида фаолият юритувчи энг машҳур блогерлардан бири ҳисобланади. У ҳажвий видеолари, қимматбаҳо автомобиллар ўйналадиган гивлари ҳамда баҳс-мунозараларга сабаб бўлган “Миллионер фикрлаши” номли пуллик онлайн-курси билан танилган.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йил 14 май куни Москва шаҳри Чертаново туман суди Гасановни жиноий даромадларни легаллаштириш бўйича иш доирасида сиртдан қамоққа олиш ҳақида қарор чиқарган эди. Шундан сўнг у халқаро қидирувга берилган.

Blogger Huseyn Hasanov was sentenced in absentia to 4 years in prison
The Presnensky District Court of Moscow, Russia, found blogger Huseyn Hasanov guilty of legalizing criminal proceeds and sentenced him in absentia to 4 years of imprisonment. RIA Novosti reported this.
According to the report, the court sentenced Hasanov to serve his sentence in a general-regime colony.
According to investigation data, as an individual entrepreneur, he did not pay more than 175 million rubles in taxes. In addition, the blogger was accused of legalizing more than 68 million rubles of this amount through financial transactions related to the purchase of real estate from the Moscow-City complex.
The court found him guilty of committing the crime provided for in paragraph “b” of part four of Article 174.1 of the Criminal Code of Russia.
For reference, Huseyn Hasanov is considered one of the most popular Russian-language bloggers. He is known for his humorous videos, giveaways involving expensive cars, and the paid online course “Millionaire Thinking” that caused controversy.
Let us recall that on May 14, 2025, the Chertanovo District Court of Moscow issued a decision to arrest Hasanov in absentia within the framework of the case on legalization of criminal proceeds. After that, he was put on the international wanted list.