SpaceX ракетасининг 4 тонналик қисми бугун Ойга қулайди
Гап 2025 йил январь ойида Firefly Aerospace компаниясининг Ойга қўниш аппаратини коинотга олиб чиққан Falcon 9 ракетасининг иккинчи босқичи ҳақида кетмоқда.
'SpaceX ракетасининг 4 тонналик қисми бугун Ойга қулайди'ning rasmi
АҚШнинг SpaceX компаниясига тегишли ракета бўлаги бугун, 5 август куни Ой юзасига юқори тезликда урилиши кутилмоқда. Бу ҳақда Reuters агентлиги хабар берди.
Гап 2025 йил январь ойида Firefly Aerospace компаниясининг Ойга қўниш аппаратини коинотга олиб чиққан Falcon 9 ракетасининг иккинчи босқичи ҳақида кетмоқда. Одатда бундай ракета қисмлари вазифасини бажаргач Ер атмосферасида ёниб кетади ёки Тинч океаннинг олдиндан белгиланган ҳудудига туширилади. Аммо мазкур миссия Ойга йўналтирилгани боис ракетага кўпроқ энергия сарфланган ва унинг иккинчи босқичи коинотда қолиб кетган.
Маълум қилинишича, оғирлиги қарийб 4 тонна бўлган ракета қисми Шарқий Америка вақти билан соат 02:35 да (GMT бўйича 06:35) Ой юзасига соатига тахминан 8 минг 690 километр тезликда урилади.
SpaceX маълумотига кўра, тўқнашув режалаштирилмаган. Ракета бўлаги Ойнинг Ердан яхши кўринмайдиган ғарбий қисмида жойлашган Эйнштейн кратерига тушиши кутилмоқда.
Тўқнашув натижасида Ой юзасида чанг кўтарилиши мумкин. Олимлар унинг Қуёш нури таъсирида ёритилиш эҳтимоли борлигини айтмоқда. Бироқ бу ҳодисани Ердан оддий кўз билан кузатиш деярли имкони йўқ.
Астрономлар ракета бўлаги жорий йил бошида Ой орбитасига тушганини аниқлаган. SpaceX компаниясининг NASA илмий дастурлари ва Dragon лойиҳаси директори Жулианна Шайманнинг таъкидлашича, Қуёш фаоллиги ҳамда турли осмон жисмларининг тортишиш кучи таъсирида ракета қисми Ой томон оғган.
Астрономик дастурлар ишлаб чиқувчиси Билл Грей ушбу ҳодиса Ер учун хавф туғдирмаслигини, аммо космик чиқиндиларни назорат қилиш ва уларни утилизация қилиш масаласига жиддийроқ ёндашиш зарурлигини қайд этган.
Бу Ойга космик чиқиндилар биринчи марта урилаётгани йўқ. 2022 йилда Хитой ракета ташувчисининг бир қисми Ой юзасига қулаган эди. Ундан аввал, 2009 йилда NASA Ой таркибини ўрганиш мақсадида ракета босқичини атайлаб унинг юзасига йўналтирган.
Шунингдек, сўнгги йилларда Ойга юмшоқ қўнишга қаратилган бир нечта миссия ҳам муваффақиятсиз якунланган. Хусусан, Россиянинг "Луна–25" аппарати 2023 йилда, Ҳиндистоннинг "Чандраяан–2" ҳамда Исроилнинг "Берешит" аппарати эса 2019 йилда Ой юзасига қаттиқ қўниб, ишдан чиққан.

The rocket fragment belonging to the US company SpaceX is expected to hit the lunar surface at high speed today, August 5. This was reported by the Reuters agency.
The discussion is about the second stage of the Falcon 9 rocket that carried Firefly Aerospace's lunar lander into space in January 2025. Usually, such rocket parts burn up in Earth's atmosphere after completing their function or are dropped into a predetermined area of the Pacific Ocean. But because this mission was directed to the Moon, more energy was expended on the rocket, and its second stage remained in space.
According to reports, the rocket part, weighing about 4 tons, will hit the lunar surface at approximately 8,690 kilometers per hour at 02:35 Eastern American time (06:35 GMT).
According to SpaceX, the collision was not planned. The rocket fragment is expected to land in the Einstein crater, located on the western side of the Moon, which is not well visible from Earth.
As a result of the collision, dust may rise on the lunar surface. Scientists say there is a possibility that it will be illuminated by sunlight. However, it is almost impossible to observe this event from Earth with the naked eye.
Astronomers determined that the rocket fragment entered lunar orbit at the beginning of this year. According to Julianna Scheiman, director of NASA science programs and the Dragon project at SpaceX, the rocket part veered toward the Moon due to solar activity and the gravitational pull of various celestial bodies.
The developer of astronomical programs, Bill Gray, noted that this event does not pose a danger to Earth, but that it is necessary to take a more serious approach to the issue of monitoring and disposing of space debris.
This is not the first time space debris has hit the Moon. In 2022, a part of a Chinese launch vehicle crashed onto the lunar surface. Before that, in 2009, NASA deliberately directed a rocket stage at the Moon's surface to study its composition.
In addition, in recent years, several missions aimed at a soft landing on the Moon have also ended in failure. In particular, Russia's "Luna–25" spacecraft in 2023, India's "Chandrayaan–2" and Israel's "Beresheet" spacecraft made hard landings on the lunar surface in 2019 and failed.