Қуролланган шахс Трампнинг гольф клуби яқинида қўлга олинди
Маълум қилинишича, ҳодиса 2 август куни Дональд Трампнинг мазкур ҳудудга ташрифи арафасида содир бўлган.
'Қуролланган шахс Трампнинг гольф клуби яқинида қўлга олинди'ning rasmi
АҚШ Президенти Дональд Трампнинг Калифорния штатдаги голф клуби яқинида қуролланган шахс қўлга олинди. Бу ҳақда BBC хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳодиса 2 август куни Дональд Трампнинг мазкур ҳудудга ташрифи арафасида содир бўлган. Хавфсизликни таъминлаётган Махфий хизмат агентлари шубҳали ҳаракат қилаётган эркакни кузатувга олган.
Полиция маълумотига кўра, гумонланувчи голф клуби атрофида айланиб юрган, ҳудудни фото ва видеотасвирга олган ҳамда хавфсизлик хизмати ходимларининг ҳаракатларини кузатган.
Қўлга олинган шахс 38 ёшли Жанин Жон Теле экани аниқланган. Унинг аввалдан босқинчилик билан боғлиқ жиноят бўйича тергов остида бўлгани маълум қилинган.
Тинтув вақтида гумонланувчининг ёнидан ўқ-дорилар, автомобилидан эса ўқланган тўппонча топилган. Шунингдек, унинг яшаш манзилидан бир нечта қурол-яроғ, зирҳли нимча ҳамда ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан «хавотирли» деб баҳоланган ёзувлар мавжуд дафтарлар мусодара қилинган.
Сўнгги йилларда Дональд Трампга нисбатан бир неча бор суиқасд уюштиришга уринишлар қайд этилган.
Жумладан, жорий йил апрель ойида Вашингтон шаҳридаги Washington Hilton меҳмонхонасида Трамп ва унинг маъмурияти вакиллари иштирокидаги тадбир вақтида отишма содир бўлган. Кейинчалик гумонланувчи давлат амалдорларига суиқасд уюштиришни режалаштирганини тан олган.
Июнь ойида эса Федерал қидирув бюроси Оқ уйда ўтказилиши режалаштирилган UFC турнири чоғида амалга оширилиши мумкин бўлган яна бир суиқасднинг олди олинганини маълум қилган.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил 13 июль куни Пенсилвания штатидаги сайловолди митингида Дональд Трамп қулоғидан яраланган эди. Ҳужум оқибатида митинг иштирокчиларидан бири ҳалок бўлган, яна икки киши жароҳатланган. Ҳужумчи — 20 ёшли Томас Мэттью Крукс Махфий хизмат ходимлари томонидан воқеа жойида отиб ўлдирилган.
Орадан икки ой ўтиб, 2024 йил 15 сентябрь куни Флоридадаги Трампга тегишли голф клуби яқинида яна бир суиқасдга уриниш содир бўлган. Махфий хизмат ходимлари буталар орасида яширинган Райан Уэсли Раутни пайқаб, унга қарата ўт очган. 58 ёшли гумонланувчи воқеа жойидан автомобилда қочишга уринганида қўлга олинган. Ҳодиса жойидан нишонга олиш мосламаси ўрнатилган АК-47 автомати, иккита рюкзак ва GoPro видеокамераси топилган. Кейинчалик унга суиқасдга тайёргарлик кўриш айби қўйилган.

An armed person was detained near Trump's golf club.
According to reports, the incident occurred on August 2, on the eve of Donald Trump's visit to the area.
Image of 'An armed person was detained near Trump's golf club.'
An armed person was detained near the golf club of US President Donald Trump in the state of California. BBC reported this.
According to reports, the incident occurred on August 2 on the eve of Donald Trump's visit to the area. Secret Service agents providing security put a man acting suspiciously under surveillance.
According to police, the suspect was walking around the golf club, taking photos and videos of the area, and watching the movements of security service personnel.
The detained person was identified as 38-year-old Janine John Tele. It was reported that he had previously been under investigation for a crime related to robbery.
During the search, ammunition was found near the suspect, and a loaded pistol was found in his car. In addition, several weapons, a bulletproof vest, and notebooks with writings assessed as “troubling” by law enforcement agencies were seized from his residence.
In recent years, several attempts to assassinate Donald Trump have been recorded.
In particular, in April this year, a shooting occurred at the Washington Hilton hotel in Washington during an event attended by Trump and representatives of his administration. Later, the suspect admitted that he had planned to assassinate government officials.
In June, the Federal Bureau of Investigation announced that it had foiled another assassination attempt that could have been carried out during a UFC tournament scheduled to be held at the White House.
Let us recall that on July 13, 2024, Donald Trump was wounded in the ear at a pre-election rally in Pennsylvania. As a result of the attack, one of the rally participants was killed, and two more people were injured. The attacker, 20-year-old Thomas Matthew Crooks, was shot dead at the scene by Secret Service personnel.
Two months later, on September 15, 2024, another assassination attempt occurred near a golf club owned by Trump in Florida. Secret Service personnel spotted Ryan Wesley Routh hiding in the bushes and opened fire on him. The 58-year-old suspect was detained when he tried to flee the scene in a car. At the scene, an AK-47 assault rifle with an aiming device, two backpacks, and a GoPro video camera were found. Subsequently, he was charged with preparing an assassination attempt.