Тошкент вилоятида вояга етмаган боланинг дахлсизлигига тажовуз қилганликда гумонланган шахс қамоққа олинди
Ҳозирда мазкур жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
'Тошкент вилоятида вояга етмаган боланинг дахлсизлигига тажовуз қилганликда гумонланган шахс қамоққа олинди'ning rasmi
Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ туманида вояга етмаган боланинг жинсий дахлсизлигига қарши жиноят содир этганликда гумонланаётган шахсга нисбатан эҳтиёт чораси қўлланилди.
Бу ҳақда Болалар омбудсмани маълум қилди.
Қайд этилишича, Болалар омбудсмани котибиятига Ўртачирчиқ туманида яшовчи фуқаро О.С.дан мурожаат келиб тушган. Унда фуқаро М.А. томонидан унинг вояга етмаган фарзанди Қ.М.нинг жинсий дахлсизлигига қарши жиноий ҳаракатлар содир этилгани айтилган ва ҳолат бўйича қонуний чора кўришда амалий ёрдам сўралган.
Мазкур мурожаат асосида ҳолат прокуратура органлари томонидан ўрганилган. Текширув жараёнида аввалроқ жиноят иши қўзғатишни рад этиш ҳақида қабул қилинган қарор бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказилган.
Натижада, фуқаро М.А.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 129-моддаси 3-қисми билан айблов эълон қилиниб, унга нисбатан "қамоққа олиш" тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланган.
Болалар омбудсмани ушбу ҳолат юзасидан боланинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш ва унинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида назоратни давом эттиришини маълум қилди.

A preventive measure was applied to a person suspected of committing a crime against the sexual integrity of a minor in the Orta Chirchik district of Tashkent region.
The Children's Ombudsman reported this.
It was noted that an appeal was received by the secretariat of the Children's Ombudsman from citizen O.S., a resident of Orta Chirchik district. In it, it was stated that citizen M.A. had committed criminal acts against the sexual integrity of O.S.'s minor child K.M., and practical assistance was requested in taking legal measures regarding the situation.
On the basis of this appeal, the situation was studied by the prosecutor's office bodies. During the investigation, a previously adopted decision to refuse to initiate a criminal case was overturned, and additional pre-investigation checks were carried out.
As a result, citizen M.A. was charged under Part 3 of Article 129 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and a preventive measure in the form of "detention" was applied to him.
Currently, preliminary investigation actions are being carried out on this criminal case.
The Children's Ombudsman announced that it will continue monitoring this situation in order to restore the child's violated rights and protect his legitimate interests.