Инфантино ёлғиз қолмади: CAF ҳам унинг томонида чиқди
Африка футбол конфедерацияси (CAF) FIFA президенти Жанни Инфантино атрофида юзага келган баҳслар фонида уни тўлиқ қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
'Инфантино ёлғиз қолмади: CAF ҳам унинг томонида чиқди'ning rasmi
CAF матбуот хизмати тарқатган баёнотга кўра, ташкилот FIFA президенти Жанни Инфантино ҳамда бош котиб Маттиас Графстрёмнинг қўшма мурожаатини олқишлайди ва уни тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
Маълум қилинишича, жорий йилнинг 5 август куни Марокаш пойтахти Работ шаҳрида FIFA раҳбарияти иштирокида фавқулодда йиғилиш ўтказилган. Унда Инфантино янги тижорат лойиҳаси доирасида йўл қўйилган хатолар учун узр сўраган ва FIFA раҳбарияти уни қўллаб-қувватлашини билдирган.
CAF президенти Патрис Мотсепе Африка футболини ривожлантириш ташкилотнинг устувор вазифаси бўлиб қолишини таъкидлади.
"CAF FIFA президенти Жанни Инфантино ва бош котиб Маттиас Графстрёмнинг қўшма баёнотини олқишлайди ва тўлиқ қўллаб-қувватлайди. CAF Африка футболини ривожлантиришга эътибор қаратишда давом этади ҳамда амалдаги бошқарув ва шаффофлик тамойилларига содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди", деди Мотсепе.
Баёнотда айтилишича, CAF Ижроия қўмитаси ҳам Инфантинони бир овоздан қўллаб-қувватлаган. Шунингдек, унга Африка футболи тараққиётига қўшган кўп йиллик ҳиссаси учун миннатдорлик билдирилган.
Бундан ташқари, CAF раҳбарияти FIFA президенти Жанни Инфантино, бош котиб Маттиас Графстрём ҳамда ташкилот маъмуриятига 2026 йилги Жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этгани учун ҳам алоҳида миннатдорлик изҳор этган.
Эслатиб ўтамиз, июль ойида FIFA янги ташкил этилаётган тижорат тузилмасининг тахминан 20 фоиз акцияларини хусусий инвесторларга сотиш орқали 4,2 миллиард доллар жалб қилиш режасини маълум қилган эди. Мазкур тузилма FIFAнинг медиа ва тижорат ҳуқуқларини, жумладан, Жаҳон чемпионатига оид тижорат ҳуқуқларини бошқариши кўзда тутилган.
Бу ташаббусдан сўнг UEFA таклиф тўлиқ бекор қилинмагунча аъзо ассоциациялар FIFA мусобақаларини бойкот қилиши мумкинлигини билдирган. Кейинроқ эса Жанни Инфантино кенг муҳокамаларга сабаб бўлган айрим тижорат ҳуқуқларини сотиш режасидан воз кечилганини маълум қилди.

Infantino was not left alone: CAF also came out on his side
The African Football Confederation (CAF) announced its full support for FIFA President Gianni Infantino amid the disputes that have arisen around him.
Image of 'Infantino was not left alone: CAF also came out on his side'
According to a statement distributed by the CAF press service, the organization welcomes and fully supports the joint appeal of FIFA President Gianni Infantino and Secretary General Mattias Grafström.
It was reported that on August 5 this year, an extraordinary meeting was held in Rabat, the capital of Morocco, with the participation of FIFA leadership. At the meeting, Infantino apologized for mistakes made within the framework of a new commercial project and stated that FIFA leadership supports him.
CAF President Patrice Motsepe emphasized that the development of African football remains the organization's priority task.
"CAF welcomes and fully supports the joint statement of FIFA President Gianni Infantino and Secretary General Mattias Grafström. CAF continues to focus on the development of African football and once again reaffirms its commitment to the existing principles of governance and transparency," said Motsepe.
According to the statement, the CAF Executive Committee also unanimously supported Infantino. Additionally, gratitude was expressed to him for his many years of contribution to the development of African football.
Furthermore, the CAF leadership expressed special gratitude to FIFA President Gianni Infantino, Secretary General Mattias Grafström, and the organization's administration for organizing the 2026 World Cup at a high level.
Recall that in July, FIFA announced a plan to raise $4.2 billion by selling approximately 20 percent of the shares of a newly established commercial entity to private investors. This entity was intended to manage FIFA's media and commercial rights, including commercial rights related to the World Cup.
Following this initiative, UEFA stated that member associations could boycott FIFA competitions until the proposal was completely withdrawn. Later, Gianni Infantino announced that the plan to sell certain commercial rights, which had caused widespread discussion, had been abandoned.