Президент администрацияси тўғрисидаги Конституциявий қонун Сенатда маъқулланди
Ҳужжат Президент фаолиятини ташкилий, ҳуқуқий ва таҳлилий жиҳатдан таъминлаш ҳамда давлат органлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган.
'Президент администрацияси тўғрисидаги Конституциявий қонун Сенатда маъқулланди'ning rasmi
Олий Мажлис Сенатининг 18-ялпи мажлисида «Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси тўғрисида»ги Конституциявий қонун маъқулланди.
Сенат маълумотига кўра, ҳужжат Президент администрациясининг давлат бошқаруви тизимидаги ўрни, ҳуқуқий мақоми, вазифалари ва фаолиятини ташкил этиш тартибини белгилайди.
Қонун билан администрациянинг давлат органлари ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорлик механизмлари, шунингдек, мансабдор шахслар ва ходимларининг ҳуқуқий кафолатлари ҳам мустаҳкамланмоқда.
Ҳужжатни ишлаб чиқишда АҚШ, Финляндия, Чехия, Словакия, Руминия, Латвия ва Қозоғистон каби давлатлар тажрибаси ўрганилган.
Қайд этилишича, қонун Президент фаолиятини ташкилий, ҳуқуқий ва таҳлилий жиҳатдан таъминлаш, давлат органлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш ҳамда бошқарув самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, қонун лойиҳаси 4 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида биринчи ўқишда қабул қилинган эди.

The Constitutional Law on the Presidential Administration was approved in the Senate.
At the 18th plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the Constitutional Law "On the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan" was approved.
According to the Senate, the document defines the place of the Presidential Administration in the system of state administration, its legal status, tasks, and the procedure for organizing its activities.
The law also strengthens the mechanisms of cooperation between the Administration and state bodies and other organizations, as well as legal guarantees for officials and employees.
In developing the document, the experience of countries such as the USA, Finland, the Czech Republic, Slovakia, Romania, Latvia, and Kazakhstan was studied.
It is noted that the law serves to provide organizational, legal, and analytical support for the President's activities, strengthen cooperation between state bodies, and increase management efficiency.
Let us recall that the draft law was adopted in the first reading by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on August 4.