Ўзбекистонда риэлторлар фаолиятини тартибга солувчи янги қонун қабул қилинди
Ўзбекистонда риэлторлик соҳасидаги фаолиятни тартибга солувчи янги қонун қабул қилинди. "Риэлторлик фаолияти тўғрисида"ги қонун 7 август куни имзоланган.
Ҳужжатга кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги риэлторлик соҳасидаги ваколатли давлат органи этиб белгиланди.
Риэлтор бўлиш учун талабгор махсус ўқув курсини тамомлаб, малака имтиҳонидан ўтиши ва сертификат олиши керак. Риэлторлик ташкилоти ҳамда кўчмас мулк агентлари эса Ягона реестрга киритилганидан сўнг фаолият юритиш ҳуқуқига эга бўлади.
Қонунда риэлторлик хизматларининг асосий турлари ҳам белгиланган. Улар қаторига кўчмас мулк битимларида воситачилик қилиш, савдоларни ташкил этиш, ишончли бошқарув, шунингдек, ахборот, маслаҳат ва реклама хизматлари киради.
Шунингдек, хусусий сектор томонидан мултилистинг тизимини жорий этиш назарда тутилган. У орқали риэлторлик хизматларини "ягона дарча" тамойили асосида кўрсатиш ва электрон шаклда ахборот алмашиш имкони яратилади.

In Uzbekistan, a new law regulating the activities of realtors was adopted.
In Uzbekistan, a new law regulating realtor activity has been adopted. The law "On Realtor Activity" was signed on August 7.
According to the document, the State Assets Management Agency has been designated as the authorized state body in the realtor sphere.
To become a realtor, an applicant must complete a special training course, pass a qualification exam, and obtain a certificate. Realtor organizations and real estate agents will have the right to operate only after being included in the Unified Register.
The law also defines the main types of realtor services. These include intermediation in real estate transactions, organization of auctions, trust management, as well as information, consulting, and advertising services.
In addition, the introduction of a multi-listing system by the private sector is envisaged. It will create opportunities for providing realtor services on the "single window" principle and exchanging information electronically.