Жиззах вилоятининг Фориш туманида профилактика инспектори аёлга куч ишлатгани акс этган видео ижтимоий тармоқларда тарқалди. Ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда. Бу ҳақда Жиззах вилояти ИИБ матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, воқеа 5 август куни соат 21:30 атрофида Фориш туманидаги "Оқтепа" МФЙда жойлашган ресторанда содир бўлган. ИИБга ресторан ходимларидан бир гуруҳ маст шахслар буюртма қилинган таомлар учун ҳақ тўламай, жанжал қилаётгани ҳақида хабар келиб тушган.
Воқеа жойига профилактика инспекторлари ва Қўриқлаш бўлими ходимлари етиб бориб, жамоат тартибини сақлаш чораларини кўрган.
ИИБ маълумотига кўра, тартиббузарлардан бири — муқаддам судланган аёл — ходимларнинг қонуний талабларига бўйсунмасдан, жанжални давом эттирган. Шундан сўнг у белгиланган тартибда тиббий кўрикдан ўтказилиб, маст ҳолатда бўлган шахсларни вақтинча сақлаш ва реабилитация қилиш пункти — "ҳушёрхона"га жойлаштирилган.
Тиббий кўрик давомида аёлнинг танасида ҳеч қандай жароҳат аниқланмаган.
Кейинчалик ушбу аёлнинг қизи "ҳушёрхона"га келиб, жамоат тартибини бузган ҳолда ходимларни турли ҳақоратли сўзлар билан ҳақорат қилган ва уларга тан жароҳати етказишга уринган.
Жиззах вилояти ИИБ маълумотида айтилишича, юзага келган вазият қонунчиликда белгиланган тартибда бартараф этилган. Фуқароларга нисбатан қўл кишани, резина таёқ ёки электрошокер каби махсус воситалар қўлланилмаган.
Ҳозирда воқеада иштирок этган барча шахсларнинг хатти-ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш мақсадида терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Қонун нима дейди?
"Ички ишлар органлари тўғрисида"ги қонуннинг 22-моддасига кўра, агар куч ишлатилмайдиган усуллар ички ишлар органи ходими зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришни таъминламаса, ходим айрим ҳолатларда жисмоний куч ишлатиш ҳуқуқига эга.
Жумладан, жиноят ёки маъмурий ҳуқуқбузарликка чек қўйиш, ҳуқуқбузарлик содир этган шахсларни ички ишлар органи ёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа органга олиб бориш ва ушлаб туриш, шунингдек, ходимнинг қонуний талабларига қаршилик кўрсатилишини бартараф этиш учун жисмоний куч ишлатилиши мумкин.
Шу билан бирга, ҳомиладорлик белгилари сезилиб турган аёлларга, ногиронлик белгилари кўриниб турган шахсларга, ёши аниқ кўриниб турган ёки маълум бўлган вояга етмаганларга нисбатан жисмоний куч ишлатиш тақиқланади.

Investigation launched in Jizzakh over use of force by prevention inspector against a woman
Image of 'Investigation launched in Jizzakh over use of force by prevention inspector against a woman'
A video showing a prevention inspector using force against a woman in the Forish district of Jizzakh region has spread on social media. Pre-investigation checks are being carried out regarding the incident. This was reported by the press service of the Jizzakh regional Internal Affairs Department.
According to reports, the incident took place on August 5 at around 21:30 in a restaurant located in the "Oqtepa" mahalla in the Forish district. A report was received by the Internal Affairs Department that a group of drunk people were not paying for the food they had ordered and were causing a fight.
Prevention inspectors and employees of the Security Department arrived at the scene and took measures to maintain public order.
According to the Internal Affairs Department, one of the violators — a woman with a previous conviction — continued the fight without obeying the lawful demands of the employees. After that, she was subjected to a medical examination in the established order and placed in a point for temporary holding and rehabilitation of persons in a state of intoxication — a "sobering-up station".
During the medical examination, no injuries were found on the woman's body.
Later, the daughter of this woman came to the sobering-up station and, while violating public order, insulted the employees with various offensive words and attempted to inflict bodily harm on them.
According to the statement of the Jizzakh regional Internal Affairs Department, the situation that arose was resolved in the manner prescribed by law. No special means such as handcuffs, rubber batons, or electroshock devices were used against the citizens.
Currently, pre-investigation checks are being carried out in order to give a legal assessment of the actions of all persons involved in the incident.
What does the law say?
According to Article 22 of the Law "On Internal Affairs Bodies", if non-force methods do not ensure the performance of the duties assigned to an employee of the internal affairs body, the employee has the right to use physical force in certain cases.
In particular, physical force may be used to stop a crime or administrative offense, to take and hold persons who have committed an offense to an internal affairs body or another law enforcement body, as well as to eliminate resistance to the lawful demands of an employee.
At the same time, the use of physical force is prohibited against women with visible signs of pregnancy, persons with visible signs of disability, and minors whose age is clearly apparent or known.
Investigation launched in Jizzakh over use of force by prevention inspector against a woman - Darakchi.uz