Сурхондарёда 4 минг йил аввал ипакчилик бўлгани аниқланди
Сурхондарёдаги Сополлитепа ёдгорлигидан топилган қадимий пилла қолдиқлари ҳудудда қарийб 4 минг йил аввал тут ипак қурти боқилгани ва ипакчилик технологияси мавжуд бўлганини кўрсатди.
'Сурхондарёда 4 минг йил аввал ипакчилик бўлгани аниқланди'ning rasmi
Ўзбекистон Фанлар академияси мутахассислари халқаро тадқиқотчилар билан ҳамкорликда Сополлитепадан топилган учта қадимий пилла намунасини ўрганган. Илмий таҳлиллар уларнинг тут ипак қурти — Bombyx mori га тегишли эканини кўрсатган.
Радиокарбон таҳлилига кўра, намуналар милоддан аввалги 1940–1765 йилларга тегишли. Бу уларни Марказий Осиёда ипак қурти етиштирилганини кўрсатувчи энг қадимий ишончли далиллардан бирига айлантиради.
Тадқиқот давомида Сополлитепадан тут дарахтига тегишли ёғоч қолдиқлари ҳам аниқланган. Тут барглари тут ипак қуртининг асосий озуқаси ҳисобланади. Олимлар бу далиллар биргаликда бронза давридаёқ ҳудуд аҳолиси тут дарахтларини етиштириб, ипак қуртини боқиш технологиясини ўзлаштирган бўлиши мумкинлигини таъкидлаган.
Олимларнинг фикрича, мазкур кашфиёт ипакчилик технологияси Марказий Осиёга Буюк ипак йўли шаклланишидан қарийб 2 минг йил олдин етиб келганини кўрсатиши мумкин. Бу эса ипакчиликнинг қадимги дунёда тарқалиши ҳақидаги тасаввурларни қайта кўриб чиқишга асос бўлади.

It was determined that sericulture existed in Surkhandarya 4 thousand years ago
Specialists from the Academy of Sciences of Uzbekistan, in collaboration with international researchers, studied three ancient cocoon samples found at Sopollitepa. Scientific analyses showed that they belonged to the mulberry silkworm — Bombyx mori.
According to radiocarbon analysis, the samples date to 1940–1765 BC. This makes them one of the oldest reliable pieces of evidence indicating that silkworms were raised in Central Asia.
During the study, wood remains belonging to the mulberry tree were also identified at Sopollitepa. Mulberry leaves are the main food of the mulberry silkworm. The scientists noted that these pieces of evidence together suggest that already in the Bronze Age, the local population may have cultivated mulberry trees and mastered the technology of raising silkworms.
According to the scientists, this discovery may indicate that sericulture technology reached Central Asia nearly 2,000 years before the formation of the Great Silk Road. This provides a basis for reconsidering ideas about the spread of sericulture in the ancient world.