Томди суди раиси нега йўлга чиққанди?
Олий суд Жиноят ишлари бўйича Томди туман суди раиси Азиза Мирзаева мажлисга кетаётган вақтда йўл-транспорт ҳодисасига учраб, ҳалок бўлгани ҳақидаги маълумотларни рад этди.
Йўл-транспорт ҳодисаси 15 август куни тушга яқин Зарaфшон—Томди йўлида содир бўлган. Азиза Мирзаева бошқарувидаги Cobalt автомобиль йўлдан чиқиб, ағдарилиб кетган. Судья олган оғир тан жароҳатлари оқибатида воқеа жойида вафот этган.
Аввалроқ ҳуқуқ фаоли Абдураҳмон Ташанов 15 август дам олиш куни бўлишига қарамай, Олий суд раҳбарияти томонидан бутун суд тизими учун мажлис ўтказилганини ёзган. Унинг қайд этишича, шаҳар ва туман судлари раҳбарларига мажлисда ўз кабинетларидан видеоконференцалоқа орқали иштирок этиш топширилган.
Олий суд эса бу маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмаслигини билдирди. Қайд этилишича, 15 август куни Олий суд томонидан ҳеч қандай мажлис белгиланмаган ва ўтказилмаган. Шунингдек, суд раисларининг дам олиш куни хизмат жойига келишини талаб қилувчи ҳеч қандай топшириқ берилмаган.
"Ҳодисанинг келиб чиқиш сабаблари ва бошқа ҳолатларига ҳуқуқий баҳо ваколатли органлар томонидан қонунчиликда белгиланган тартибда берилади. Текширув якунланмасдан туриб марҳуманинг қаерга ва қандай мақсадда йўл олгани ёки ҳодиса сабаблари ҳақидаги тахминларни тасдиқланган факт сифатида тарқатиш ўринсиз", — дейилади Олий суд муносабатида.

The Supreme Court denied information that the chairwoman of the Tomdi district court for criminal cases, Aziza Mirzaeva, died in a traffic accident while going to a meeting.
The traffic accident occurred around noon on August 15 on the Zarafshon—Tomdi road. A Cobalt car driven by Aziza Mirzaeva went off the road and overturned. The judge died at the scene as a result of severe bodily injuries.
Earlier, legal activist Abdurahmon Tashanov wrote that despite August 15 being a day off, the leadership of the Supreme Court held a meeting for the entire judicial system. According to him, heads of city and district courts were instructed to participate in the meeting from their offices via video conference.
The Supreme Court, in turn, stated that this information does not correspond to reality. It was noted that on August 15, no meeting was scheduled or held by the Supreme Court. In addition, no instruction was given requiring court chairpersons to come to their places of work on a day off.
"A legal assessment of the causes of the incident and other circumstances will be given by authorized bodies in the manner prescribed by law. It is inappropriate to disseminate assumptions about where and for what purpose the deceased was heading or about the causes of the incident as established facts before the investigation is completed," — the Supreme Court's statement says.