Ўзбекистонда Cobalt’нинг ишлаб чиқарилиши ошди, сотилиши эса камайди
Ўзбекистонда биринчи ярмида қарийб 83 минг Cobalt ишлаб чиқарилди, ички бозордаги сотув эса 39 фоизга камайди.
'Ўзбекистонда Cobalt’нинг ишлаб чиқарилиши ошди, сотилиши эса камайди'ning rasmi
Ўзбекистонда 2026 йилнинг биринчи ярмида қарийб 83 минг дона Cobalt ишлаб чиқарилди. Бироқ уларнинг 41 мингга яқини, яъни 49 фоизи ички бозорда сотилган.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, январь–июнь ойларида 82 951 дона Cobalt ишлаб чиқарилган. Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 9855 донага кўп.
Шу даврда UzAuto Motors ички бозорда 40 936 дона Cobalt сотган. Бу ишлаб чиқарилган автомобиллар умумий сонининг 49 фоизига тенг.
Шу билан бирга, Cobalt’нинг ички бозордаги сотуви бир йилда сезиларли камайган. 2025 йилнинг биринчи ярмида 67 580 дона автомобиль сотилган бўлса, 2026 йилнинг шу даврида бу кўрсаткич 40 936 донани ташкил этган.

In Uzbekistan, nearly 83 thousand Cobalt units were produced in the first half of 2026. However, about 41 thousand of them, or 49 percent, were sold on the domestic market.
According to the data of the National Statistics Committee, 82,951 Cobalt units were produced in January–June. This is 9,855 units more than in the corresponding period of the previous year.
During this period, UzAuto Motors sold 40,936 Cobalt units on the domestic market. This is equal to 49 percent of the total number of produced cars.
At the same time, Cobalt's sales on the domestic market have decreased significantly in a year. In the first half of 2025, 67,580 cars were sold, while in the same period of 2026 this figure was 40,936.