Бельгияда девор орасидан 9 млн евролик олтин хазина чиқди
Бельгиянинг Дендермонде шаҳри яқинида канализация қувури ётқизаётган қурилишчилар эски бинонинг ертўласидан қарийб 9 млн евролик олтин хазина топди. Бу ҳақда Bild хабар берди.
Хазина собиқ пиво заводига тегишли бинода таъмирлаш ва канализация ишлари вақтида аниқланган. Олтинлар ертўладаги девор орасига яширилган бўлган.
Топилмани биринчи бўлиб қурилишда ишлаётган 18 ёшли талаба Кобе пайқаган. У дастлаб кўринган ялтироқ тангаларни оддий пул деб ўйлаган. Қазиш ишлари давомида эса девор орасидан олтин тангалар ва қуймалар чиққан.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, хазинада 49 та олтин қуйма ва минглаб тангалар бор. Уларнинг умумий қиймати тахминан 9 млн евро ёки 10 млн доллардан ортиқ деб баҳоланмоқда.
Айрим қуймаларда 1957–1961 йилларга оид белгилар аниқланган. Бино аввал маҳаллий пиво ишлаб чиқарувчи Van Assche оиласига тегишли бўлгани сабабли, хазина уларга алоқадор бўлиши мумкинлиги тахмин қилинмоқда.
Ҳозирча олтиннинг қонуний эгаси аниқланмаган. Топилмалар полицияга топширилган, прокуратура эса уларнинг келиб чиқиши ва жиноятга алоқадорлигини текширмоқда.
Хабар тарқалганидан сўнг ҳудудга хазина излаб одамлар кела бошлаган. Полиция қурилиш майдонига кирмасликка чақирди.

Near the city of Dendermonde in Belgium, construction workers laying a sewer pipe found a gold treasure worth about 9 million euros in the basement of an old building. Bild reported this.
The treasure was discovered during renovation and sewer work in a building that belonged to a former brewery. The gold had been hidden between the walls in the basement.
An 18-year-old student named Kobe, working on the construction site, was the first to notice the find. At first, he thought the shiny coins he saw were ordinary money. During the excavation, however, gold coins and bars emerged from between the walls.
According to preliminary estimates, the treasure contains 49 gold bars and thousands of coins. Their total value is estimated at approximately 9 million euros, or more than 10 million dollars.
Marks dating from 1957 to 1961 have been found on some of the bars. Since the building previously belonged to the local beer producer Van Assche family, it is suspected that the treasure may be connected to them.
The legal owner of the gold has not yet been determined. The finds have been handed over to the police, and the prosecutor's office is investigating their origin and possible connection to a crime.
After the news spread, people began coming to the area looking for treasure. The police urged people not to enter the construction site.