Муқаддам судланган наркосавдогарларга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди
Экспертиза хулосасига кўра, мусодара қилинган гиёҳвандлик воситасининг соф оғирлиги 985 граммни ташкил этган.
'Муқаддам судланган наркосавдогарларга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди'ning rasmi
Тошкент вилоятининг Бекобод туманида яшовчи, 1999 йилда туғилган, муқаддам Жиноят кодексининг 112-моддаси (ўлдириш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш) ҳамда 140-моддаси (ҳақорат қилиш) билан судланган аёл 2025 йил июль ойида қўшни республикага бориб, наркосавдогардан 1 килограмм “гашиш” моддасини 6 минг АҚШ долларига сотиб олиш ва уни Ўзбекистон ҳудудига олиб кириш бўйича келишувга эришган.
Маълум вақт ўтгач, аёл “WhatsApp” мессенжери орқали гиёҳвандлик воситаси қолдирилган хуфия жой манзилини олган.
Шундан сўнг у муқаддам гиёҳвандлик билан боғлиқ жиноятлари учун судланган икки таниши билан Бекобод шаҳри ҳудудидаги дала майдонига йўл олган.
Бироқ улар гиёҳвандлик воситасини хуфия жойдан олаётган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Божхона қўмитаси ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Тергов жараёнида аёл ўзининг 1993 йилда туғилган жиноий шериги билан биргаликда Бекобод шаҳрида ижарага хонадон олиб, у ерда гиёҳвандлик воситаларини сотиш ва истеъмол қилиш учун “бангихона” ташкил этгани ҳам аниқланган.
Жиноят ишлари бўйича Бекобод шаҳар суди ҳукмига кўра, мазкур шахслар Жиноят кодексининг 246 ва 273-моддаларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилди. Уларга нисбатан 8 йил 3 ойдан 10 йил 6 ойгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Давлат хавфсизлик хизмати фуқароларни гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ ҳолатларга дуч келганда, ДХХнинг 1520 қисқа рақами орқали мурожаат қилишга чақирди. Мурожаат этувчининг шахси сир сақланиши кафолатланиши маълум қилинди.

Previously convicted drug dealers were sentenced to imprisonment.
According to the expert opinion, the net weight of the confiscated narcotic substance was 985 grams.
Image of 'Previously convicted drug dealers were sentenced to imprisonment.'
A woman living in the Bekabad district of Tashkent region, born in 1999, previously convicted under Article 112 (threat to kill or use violence) and Article 140 (insult) of the Criminal Code, in July 2025 went to a neighboring republic and reached an agreement with a drug dealer to purchase 1 kilogram of "hashish" for 6,000 US dollars and bring it into the territory of Uzbekistan.
After some time, the woman received the address of a secret location where the narcotic substance was left via the WhatsApp messenger.
Subsequently, she, along with two acquaintances previously convicted for drug-related crimes, set off to a field area in the territory of Bekabad city.
However, while they were retrieving the narcotic substance from the secret location, they were caught red-handed by employees of the State Security Service and the Customs Committee.
According to the expert examination, the net weight of the confiscated narcotic substance was 985 grams.
During the investigation, it was also established that the woman, together with her accomplice born in 1993, had rented an apartment in Bekabad city and set up a "drug den" there for selling and consuming narcotic substances.
According to the verdict of the Bekabad City Court on Criminal Cases, these individuals were found guilty of committing crimes stipulated in Articles 246 and 273 of the Criminal Code. They were sentenced to imprisonment ranging from 8 years and 3 months to 10 years and 6 months.
The State Security Service urged citizens to contact the SSS short number 1520 if they encounter situations related to drug trafficking. It was announced that the confidentiality of the complainant is guaranteed.