Тошкентда “Сифатли давлат бошқаруви дастури” мукофотларини топшириш маросими бўлиб ўтди
Тадбирда мамлакатда давлат бошқаруви тизимини модернизация қилиш, давлат хизматлари сифатини ошириш, фуқаролар манфаатларига хизмат қилувчи самарали бошқарув механизмларини жорий этиш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида сўз юритилди.
Қайд этилишича, кейинги йилларда Ўзбекистонда давлат хизмати тизимида профессионаллик, очиқлик ва жамоатчилик олдидаги масъулиятни кучайтиришга қаратилган янги ёндашувлар жорий қилинмоқда. Хусусан, 2022 йилда “Давлат хизмати тўғрисида”ги қонун қабул қилиниши соҳадаги муҳим қадам сифатида эътироф этилди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасида давлат бошқаруви соҳасида тажриба алмашиш йўлга қўйилгани, жорий йил март–апрель ойларида хорижий ва маҳаллий экспертлар 41 та вазирлик, қўмита ва агентлик фаолиятини таҳлил қилгани маълум қилинди. Мукофот соҳиблари ушбу баҳолаш натижалари асосида аниқланган.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов ҳамда Президентнинг кадрлар сиёсати бўйича маслаҳатчиси Ғофуржон Мирзаев иштирок этди.
Тақдирлаш якунларига кўра, “Энг яхши вазирлик” номинацияси ғолиби Адлия вазирлиги деб топилди. Шунингдек, вазирлик “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини самарали амалга ошириш, инновациялар, самарали бошқарув ва интеграциялашган қўллаб-қувватлаш механизмлари йўналишларида ҳам ғолиб бўлди.
Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги ресурсларни бошқариш, инсон капиталини ривожлантириш ҳамда интеграциялашган қўллаб-қувватлаш механизмлари бўйича энг яхши давлат органи сифатида эътироф этилди.

A ceremony for awarding the "Quality Public Administration Program" prizes was held in Tashkent.
At the ceremony, the Ministry of Justice was recognized as the winner in the "Best Ministry" nomination.
Image of 'A ceremony for awarding the "Quality Public Administration Program" prizes was held in Tashkent.'
The event discussed ongoing reforms to modernize the public administration system, improve the quality of public services, and introduce effective management mechanisms that serve the interests of citizens.
It was noted that in recent years, new approaches aimed at strengthening professionalism, transparency, and accountability to the public have been introduced in Uzbekistan's civil service system. In particular, the adoption of the Law "On Civil Service" in 2022 was recognized as an important step in this area.
The event reported that an exchange of experience in public administration has been established between Uzbekistan and the United Arab Emirates, and that in March–April of this year, foreign and local experts analyzed the activities of 41 ministries, committees, and agencies. The award recipients were identified based on the results of this assessment.
The ceremony was attended by the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Nuriddin Ismoilov, and the Presidential Advisor on Personnel Policy, Gofurjon Mirzaev.
According to the award results, the Ministry of Justice was named the winner in the "Best Ministry" nomination. The ministry also won in the categories of effective implementation of the "Uzbekistan – 2030" strategy, innovations, effective management, and integrated support mechanisms.
The Ministry of Mining and Geology was recognized as the best state body in resource management, human capital development, and integrated support mechanisms.