Покистон армияси қўмондони Теҳронга ташриф буюрди
Покистон армияси бош фельдмаршали Асим Мунир Эрон ва АҚШ ўртасидаги келишмовчиликларда воситачилик қилиш мақсадида Теҳронга келди. Бу ҳақда ISNA агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Покистон томонлар ўртасидаги зиддиятларни юмшатишга қаратилган дипломатик саъй-ҳаракатларда иштирок этмоқда. Покистон ҳам Теҳрон, ҳам Вашингтон билан алоқаларни сақлаб, минтақада катта можаро авж олиб кетишининг олдини олишга ҳаракат қилмоқда.
Бироқ ташриф ҳали музокараларнинг дастлабки босқичида экани таъкидланмоқда.
Айни пайтда Қатардан келган музокарачилар гуруҳи ҳам Теҳронга етиб келган бўлиб, улар АҚШ билан ҳамкорликда можарони тугатишга қаратилган келишув устида иш олиб бормоқда. Қатар аввал ҳам минтақадаги бир қатор музокараларда воситачи сифатида иштирок этган.
НАТО ташқи ишлар вазирлари ҳам Суэдциядаги учрашувда Ҳормуз бўғози орқали денгиз йўлларини хавфсизлаш масаласини муҳокама қилиши кутилмоқда.

The commander of the Pakistani army visited Tehran.
Chief Marshal of the Pakistan Army Asim Munir arrived in Tehran with the aim of mediating in the disputes between Iran and the United States. This was reported by the ISNA agency.
It is reported that Pakistan is participating in diplomatic efforts aimed at easing tensions between the parties. Pakistan maintains ties with both Tehran and Washington, attempting to prevent a major conflict from escalating in the region.
However, it is emphasized that the visit is still in the initial stage of negotiations.
Currently, a group of negotiators from Qatar has also arrived in Tehran, working on an agreement aimed at ending the conflict in cooperation with the United States. Qatar has previously participated as a mediator in a number of negotiations in the region.
NATO foreign ministers are also expected to discuss the issue of securing sea routes through the Strait of Hormuz at a meeting in Sweden.