АҚШ "Green Card" олиш қоидаларини кучайтирди
Унга кўра, “Green Card" олиш учун мурожаат қилувчилар ариза жараёнида АҚШ ҳудудидан чиқиб, ҳужжатларни хорижда топшириши талаб этилиши мумкин.
'АҚШ "Green Card" олиш қоидаларини кучайтирди'ning rasmi
АҚШ Фуқаролик ва иммиграция хизмати (USCIS) янги иммиграция қоидаларини эълон қилди. Унга кўра, яшил карта (Green Card) олиш учун мурожаат қилувчилар ариза жараёнида АҚШ ҳудудидан чиқиб, ҳужжатларни хорижда топшириши талаб этилиши мумкин. Бу ҳақда Zamon.uz хабар берди
USCIS маълумотида айтилишича, ушбу чоралар ноқонуний иммиграцияни камайтириш ва доимий яшаш ҳуқуқи рад этилганидан кейин мамлакатда қолиб кетиш ҳолатларининг олдини олишга қаратилган.
Янги тартибга кўра, талабалар, вақтинчалик ишчилар ва сайёҳлар каби ноиммиграцион виза эгалари ташриф муддати тугагач АҚШни тарк этиши шартлиги таъкидланмоқда. Иммиграция ишларининг асосий қисми АҚШ консулликлари орқали кўриб чиқилиши режалаштирилган.
СNN маълумотларига кўра, бу ўзгаришлар баъзи оилаларнинг ажралиши, иш ўринларининг йўқолиши ва иммиграцион ноаниқликларнинг кучайишига сабаб бўлиши мумкин.
Шунингдек, АҚШда “олтин карта” дастури ҳам жорий этилган. Унга кўра, ариза кўриб чиқишни тезлаштириш учун 15 минг доллар тўлов ва кейинчалик 1 миллион долларлик депозит асосида яшаш ва ишлаш имконияти берилади.

The US has tightened the rules for obtaining a Green Card.
According to this, applicants for a Green card may be required to leave the US territory and submit documents abroad during the application process.
Image of 'The US has tightened the rules for obtaining a Green Card.'
The U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) has announced new immigration rules. According to them, applicants for a Green Card may be required to leave U.S. territory and submit documents abroad during the application process. Zamon.uz reported this.
In a statement, USCIS said these measures are aimed at reducing illegal immigration and preventing individuals from remaining in the country after their permanent residence rights have been denied.
Under the new procedure, it is emphasized that holders of nonimmigrant visas, such as students, temporary workers, and tourists, must leave the U.S. after their visit period expires. The majority of immigration cases are planned to be processed through U.S. consulates.
According to CNN, these changes may lead to family separations, job losses, and increased immigration uncertainty.
Also, a "Gold Card" program has been introduced in the U.S. Under it, the opportunity to live and work is granted based on a $15,000 fee to expedite application processing and a subsequent $1 million deposit.