Сўнгги қўнғироқ арафасида йўлларда назорат кучайтирилди
Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати сўнгги қўнғироқ муносабати билан ўқувчилар ва ота-оналарига алоҳида мурожаат билан чиқди.
'Сўнгги қўнғироқ арафасида йўлларда назорат кучайтирилди'ning rasmi
Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати (ЙҲХХ) сўнгги қўнғироқ тадбирлари яқинлашиши муносабати билан ўқувчилар ва уларнинг ота-оналарига алоҳида мурожаат билан чиқди.
Қайд этилишича, сўнгги вақтларда вояга етмаганлар томонидан ҳайдовчилик гувоҳномасисиз автомобиль бошқариш ҳолатлари кўпайгани сабаб йўлларда кенг кўламли профилактик рейдлар ва тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда. Бу эса айрим ҳолатларда оғир йўл-транспорт ҳодисаларига олиб келаётгани таъкидланди.
ЙҲХХ ўқувчиларга мурожаат қилиб, ҳайдовчилик ҳуқуқига эга бўлмасдан туриб автомобиль бошқармасликка чақирди.
“Азиз битирувчилар, йўл ҳаракати қоидалари бўйича етарли билим ва кўникмага эга бўлмасдан туриб, ўзингизни ва бошқаларни хавф остига қўйманг”, — дейилади мурожаатда.
Шунингдек, ота-оналардан ҳам фарзандларига автомобиль калитини бермаслик сўралди.
“Ҳурматли ота-оналар, сўнгги қўнғироқ тадбирлари баҳонасида фарзандингизга машина калитини топширманг. Бир лаҳзали қувонч кейинчалик оғир фожиаларга сабаб бўлиши мумкин”, — дея огоҳлантирди ЙҲХХ.
Маълумот учун, яқинда Қўқонда вояга етмаган бола бошқарган Malibu-2 автомобилида 10 ёшли уч нафар қизга урилиб, улардан бири вафот этгани қайд этилган.

On the eve of the last bell, control on the roads was strengthened.
The road traffic safety service issued a special appeal to students and their parents on the occasion of the last bell.
Image of 'On the eve of the last bell, control on the roads was strengthened.'
The Road Traffic Safety Service (YHXX) made a special appeal to students and their parents in connection with the approaching last bell ceremonies issued.
It was noted that due to the recent increase in cases of minors driving cars without a driver's license, large-scale preventive raids and promotional events are being conducted on the roads. It was emphasized that in some cases this leads to serious road traffic accidents.
YHXX appealed to students, urging them not to drive a car without having the right to drive.
“Dear graduates, do not put yourself and others at risk without having sufficient knowledge and skills in traffic rules”, — the appeal says.
Also, parents were asked not to give their children the car keys.
“Dear parents, do not hand over the car keys to your child on the pretext of last bell events. A moment of joy can later cause serious tragedies”, — YHXX warned.
For information, it was reported that recently in Kokand, a car Malibu-2 driven by a minor hit three 10-year-old girls, one of whom died.