Бухорода туман соғлиқни сақлаш бўлими раҳбари пора билан қўлга тушди
Маълум қилинишича, жорий йилда туман соғлиқни сақлаш бўлими ҳамда дори-дармон ва тиббий буюмлар улгуржи савдоси билан шуғулланувчи МЧЖ ўртасида 1 миллиард 2 миллион сўмлик шартнома тузилган.
Дастлаб шартнома суммасининг 30 фоизи МЧЖ ҳисоб рақамига ўтказиб берилган. Сўнгра бўлим раҳбари қолган 70 фоиз маблағни кўчириб бериш ва келгусидаги харидларни ҳам ушбу компания орқали амалга ошириш эвазига шартнома қийматининг 15 фоизи — 150 миллион сўм миқдорида пул талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати маълумотига кўра, мансабдор шахс сўралган пулдан 11 минг 800 АҚШ долларини турмуш ўртоғи орқали олган вақтида тезкор тадбир давомида қўлга олинган.
Тергов жараёнида унинг тумандаги оилавий поликлиникалар ходимлари учун ажратилган 448 миллион сўм рағбатлантириш маблағининг 92 миллион сўмини қайта йиғиб олгани ҳам аниқланган.
Ҳолат юзасидан соғлиқни сақлаш бўлими бошлиғига нисбатан пора олиш ва талон-торож қилиш моддалари билан, МЧЖ вакилига нисбатан эса пора бериш моддаси билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In Bukhara, the head of the district health department was caught with a bribe.
The head of the health department of one of the districts in Bukhara region was caught while taking a bribe.
Image of 'In Bukhara, the head of the district health department was caught with a bribe.'
It has been reported that this year, a contract worth 1 billion 2 million soums was concluded between the district health department and a limited liability company engaged in wholesale trade of medicines and medical products.
Initially, 30 percent of the contract amount was transferred to the LLC's account. Subsequently, the head of the department demanded 15 percent of the contract value — 150 million soums — in exchange for transferring the remaining 70 percent of the funds and conducting future purchases through this company as well.
According to the State Security Service, the official was caught during an operational measure at the moment when he received 11,800 US dollars of the requested money through his spouse.
During the investigation, it was also revealed that he had collected back 92 million soums of the 448 million soum incentive funds allocated for employees of family polyclinics in the district.
In connection with the incident, a criminal case has been initiated against the head of the health department under articles of bribery and embezzlement, and against the representative of the LLC under the article of bribery. Investigative actions are ongoing.