Ўзбекистонда маркировкалаш тизими назоратга олинди
Ўзбекистонда "Мажбурий рақамли маркировкалаш лозим бўлган товарларнинг чакана савдосини тартибга солиш тўғрисида"ги қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Вазирлар Маҳкамаси матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, 2024 йил 1 сентябрга қадар алкоголь, тамаки ва пиво маҳсулотлари, маиший техника ва дори воситалари чакана савдоси билан шуғулланаётган тадбиркорлик субъектларининг "Асл белгиси" миллий ахборот тизимидан рўйхатдан ўтгани ва рақамли маркировкалаш талабларига риоя этилаётгани назоратга олинади.
Солиқ қўмитаси 2026 йил 1 августга қадар қалбаки рақамли маркировкаланган ёки контрафакт маҳсулотларни импорт қилувчи, ишлаб чиқарувчи ҳамда улгуржи ва чакана реализация қилувчи субъектларга нисбатан мазкур маҳсулотларни мусодара қилган ҳолда, жиноий жавобгарликка тортиш норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиши лозим.
Қўмитанинг белгиланган умумий штат бирликлари доирасида 7 та штат бирлигидан иборат алоҳида тузилма ташкил этилади ҳамда рақамли маркировкалаш қоидаларига риоя этилишини назорат қилиш, яширин ишлаб чиқариш фаолияти ва қалбаки товарлар тарқалишига қарши курашиш орқали солиқ тушумларини тўлиқ таъминлаш мазкур тузилманинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланади.
Шунингдек, 2024 йил 1 ноябрга қадар рақамли маркировкаланадиган маҳсулотларнинг улгуржи савдосини фақат нақд пульсиз шаклда сотиш талабини белгилашни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси, 2024 йил 1 декабргача эса "Савдо тўғрисида"ги қонун лойиҳаси Вазирлар Маҳкамасига киритилиши лозим.
Маркетплейслар учун маркировка қоидаларини бузганлик учун жазо чораларини жорий қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади.
Бундан ташқари, июнда имзоланган президент қарорига кўра, мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим бўлган маҳсулотларни маркировкалаш учун зарур бўлган ва импорт қилинадиган ускуналар 2024 йил 1 июндан 2027 йил 1 июнгача божхона божидан озод қилинди.
2024 йил 1 сентябрдан пиво маҳсулотларининг чакана савдоси фаолияти ваколатли органларни хабардор қилиш тартибида амалга ошириладиган фаолият турлари рўйхатига киритилади. Тамаки ва пиво маҳсулотлари билан чакана савдо қилиш ҳуқуқи учун БҲМнинг 10 фоизи миқдоридаги ҳар ойлик йиғим жорий этилади.
Маълумот ўрнида, рақамли маркировкалаш — бу маҳсулот ҳақидаги маълумотларни электрон базада сақлайдиган товарларни қадоқлаш учун махсус Дата Матрих кодини қўллашдир. Натижада ҳар бир киши товар сифатини текшириш ва кузатиш имкониятига эга бўлади. Шу мақсадда истеъмолчиларга сифатсиз маҳсулотлар ҳақида хабар бериш ва керакли маълумотларни олиш имконини берувчи "Асл белгиси" мобил дастури яратилган.

In Uzbekistan, the marking system has been taken under control.
A decision on "Regulation of Retail Sales of Goods Subject to Mandatory Digital Marking" has been adopted in Uzbekistan. The Cabinet of Ministers Press Service  reported this.
It has been announced that by September 1, 2024, the registration of business entities engaged in the retail sales of alcohol, tobacco, beer products, household appliances, and medications within the "Genuine Sign" national information system and compliance with digital marking requirements will be monitored.
The Tax Committee must submit to the Cabinet of Ministers a draft normative-legal document that imposes criminal liability, including the confiscation of counterfeit digitally marked or counterfeit products, on importers, manufacturers, and entities conducting wholesale and retail sales of such products by August 1, 2026.
A separate structure consisting of 7 staff units will be formed within the set general staff units of the Committee to ensure full tax revenues by monitoring compliance with digital marking rules, combating undercover manufacturing activities, and the spread of counterfeit goods, which will be one of its main tasks.
Moreover, by November 1, 2024, a regulatory legal document project that defines the requirement to sell digitally marked products in wholesale strictly in a non-cash form, and by December 1, 2024, a draft law on "Trade" should be submitted to the Cabinet of Ministers.
Proposals for imposing penalties for violating marking rules for marketplaces will be developed.
In addition, according to the presidential decision signed in June, equipment necessary for marking products required to undergo mandatory digital marking and imported into the country will be exempt from customs duty from June 1, 2024, until June 1, 2027.
From September 1, 2024, retail sales activities of beer products will be included in the list of activities carried out with prior notification of competent authorities. A monthly fee of 10 percent of the Base Calculation Amount (BCA) will be introduced for the right to retail tobacco and beer products.
For your information, digital marking is the use of a special Data Matrix code for packaging goods that stores information about the product in an electronic database. As a result, every person will have the opportunity to check and monitor the quality of the product. For this purpose, the "Genuine Sign" mobile application has been created, allowing consumers to report substandard products and obtain necessary information.