Афғонистонда Ўзбекистон бошқарадиган темирйўлда янги қуруқ порт очилди
Афғонистонда «Хайратон — Мазори-Шариф» темирйўл йўналишида янги қуруқ порт ишга туширилди. Ушбу линияни «Ўзбекистон темир йўллари»нинг қўшма корхонаси бошқаради.
Маълум қилинишича, янги логистика терминали биринчи юк поездини қабул қилди ва юкларни тушириш ишлари бошлаб юборилди.
Томонлар темирйўл йўналишининг ўтказувчанлигини ошириш, шунингдек, Наибобод станциясида 1650 метрлик қўшимча тармоқ қуриш масаласини муҳокама қилган.
Лойиҳа юк ташиш ҳажмини ошириш, вагонлар тўхтаб туриш вақтини қисқартириш ва умумий самарадорликни яхшилашга хизмат қилиши кутилмоқда.
Афғонистон томони лойиҳаларни тезкор амалга ошириш бўйича тегишли идораларга топшириқ берди ва юк ташиш ҳажмини оширишга тайёр эканини билдирди.

In Afghanistan, a new dry port was opened on the railway operated by Uzbekistan.
Through the new port, freight trains are received faster, and the process of unloading and dispatching goods is accelerated.
Image of 'In Afghanistan, a new dry port was opened on the railway operated by Uzbekistan.'
In Afghanistan, a new dry port has been launched on the "Hayratan — Mazar-i-Sharif" railway line. This line is managed by a joint venture of "Uzbekistan Railways".
According to reports, the new logistics terminal received its first freight train and unloading operations have begun.
The parties discussed increasing the capacity of the railway line, as well as the construction of an additional 1,650-meter branch at Naibabad station.
The project is expected to increase cargo transportation volume, reduce wagon idle time, and improve overall efficiency.
The Afghan side gave instructions to the relevant agencies for the swift implementation of the projects and expressed readiness to increase cargo transportation volume.