Ўзбекистоннинг давлат қарзи 47 миллиард долларга етди
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги маълумотларига кўра, 2026 йил биринчи чораги якунига келиб Ўзбекистоннинг давлат қарзи 46,9 миллиард долларга етган.
Унинг 39,77 миллиард доллари ташқи қарз, 7,2 миллиард доллари эса ички қарз ҳиссасига тўғри келади. Ташқи қарзнинг асосий қисми хорижий валютада бўлиб, умумий ташқи қарзнинг 83 фоизини ташкил этади.
Давлат қарзининг ЯИМга нисбати 26,6 фоиз этиб қайд этилган.
Маълумотларга кўра, Ўзбекистон энг катта қарздорликни Жаҳон банки олдида сақлаб турибди — 9,04 миллиард доллар. Кейинги ўринларда Осиё тараққиёт банки (8,28 миллиард доллар), Осиё инфратузилма инвестициялар банки (2,28 миллиард доллар), шунингдек, Хитой ва Япония молиявий ташкилотлари туради.

The ratio of government debt to GDP is 26.6 percent.
According to the Ministry of Economy and Finance, as of the end of the first quarter of 2026, Uzbekistan's national debt reached 46.9 billion dollars.
Of this, 39.77 billion dollars accounts for external debt, and 7.2 billion dollars for internal debt. The bulk of the external debt is in foreign currency, amounting to 83 percent of the total external debt.
The ratio of national debt to GDP stood at 26.6 percent.
According to data, Uzbekistan maintains its largest indebtedness to the World Bank — 9.04 billion dollars. The following positions are occupied by the Asian Development Bank (8.28 billion dollars), the Asian Infrastructure Investment Bank (2.28 billion dollars), as well as financial organizations of China and Japan.